Prelekcje i Warsztaty 2017

Przestawiamy prowadzących prelekcje i warsztaty na tegorocznym
Konwencie Survival & Outdoor 2017


Prowadzący i tematyka


„Ultralight na szlakach długodystansowych”
Agnieszka Dziadek

agnieszka dziadekPodróżniczka, która pokonała wiele długodystansowych szlaków – np. liczący 2500km szlak Te Araroa na Nowej Zelandii, czy Appalachian Trail – chyba najbardziej znany długodystansowy szlak świata. Liczącą 3500km trasę wzdłuż grzbietu Appalachów. Warto wspomnieć, że Agnieszka pokonuje te szlaki samotnie. W tym roku na Konwencie opowie o odchudzaniu ekwipunki (czyli Ultralight beckpackingu) na szlakach długodystansowych.

Więcej o Agnieszce dowiecie się z jej bloga:
http://acrossthewilderness.blogspot.com/

(Zdjęcie z archiwum Agnieszki)


Warsztaty „Dzikie rośliny jadalne i lecznicze”
Małgorzata Kalemba-Drożdż i Bartosz Jemioła. 

Gosia i BartoszMałgorzata z Bartoszem wspólnie poprowadzą w terenie mini warsztaty dotyczące roślin jadalnych i leczniczych, które można znaleźć, w prosty sposób wykorzystać i zyskać zdrowie i radość czerpaną prosto z natury. W planie dwie części – zbiór i przygotowanie roślin.

Małgorzata to autorka książek: „Pyszne chwasty”, „Jadalne kwiaty”, „Smakowite drzewa”, „Różane przepisy” i „Słodki sposób na alergię”. Promotorka włączania dzikich roślin do codziennej diety, twierdzi, że egzotycznych składników nie trzeba szukać na końcu świata, skoro tuż pod płotem rosną dziesiątki ciekawych smaków. Prowadzi blog pt.: „Trochę Inna Cukiernia”, na którym prezentuje potrawy z kwiatów i dzikich roślin, a także wypieki i desery wykonane bez użycia jajek i nabiału. Doktor biochemii, wykładowca akademicki, zajmuje się badaniami nad stabilnością genetyczną komórek.

Małgorzata poprowadzi również prelekcję „O pasji do dzikich roślin i tysiącach sposobów ich wykorzystania” w wieczornej części sobotniego programu.

(Blog Małgorzaty: http://pinkcake.blox.pl/html)

Bartosz Jemioła to farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Autor książki „Terenowa apteczka ziołowa”. Oficjalny Sympatyk (numer blachy 006) Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Lublina. Na co dzień pracuje w aptece. Pasjonat medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Organizator warsztatów z praktycznej fitoterapii w survivalu. Uczestnik imprez Skorpion, Kierat, oraz innych rajdów na orientacje. Uwielbia samotne wyprawy, szczególne północne krańce Europy – tundra za kołem podbiegunowym, Spitsbergen, góry skandynawskie. Sam o sobie mówi: Wykształcono mnie na farmaceutę lub inaczej jak to woli na pigularza. Do tego można by dorzucić po garści zamiłowania do botaniki i systematyki roślin, funt ziołolecznictwa oraz szczyptę survivalu…”. Autor blogu „Wkręcony w zielone„. Członek zespołu Projekt Bushcraft
(Blog Bartosza: http://loranthus.blogspot.com/)

Zdjęcie z prywatnego archiwum Małgorzaty.


Prelekcja „Spitsbergen w obiektywie 2017”
Jola Siedlecka

Jola SiedleckaJola Siedlecka – którą wielu z Was poznało w zeszłym roku w trakcie rejestracji uczestników, gdzie dzielnie nam pomagała. Jola poza dobrym sercem i chęcią do pomocy ma również inne swoje pasje – są nimi z całą pewnością podróże i fotografia. Dzieli się tymi pasjami na swoim blogu „Dziennik z podróży na podstawie zapisków z kłamiętniczka”. Czasami można ją spotkać w górach, jak z workiem na pantofle przedszkolaka, wypełnionym sprzętem foto, pomyka leciutkim krokiem po stromych ścieżkach . Jola na Konwencie opowie i pokaże swoje zdjęcia z podróży na Spitsbergen. To że będzie ciekawie to wiemy – bo ani dobrego oka, ani pomysłowości do zdjęć Joli nie brakuje 

Tu znajdziecie blog Joli:
Ljaguszka.blogspot.com


Warsztaty ogniowe
cz.1. „Przegląd rozmaitych metod rozpalania ognia”
cz.2. „Ogień z rury – czyli typowe i nietypowe metody rozpalania ognia przy pomocy samochodu i jego wyposażenia”
Dr hab. Staszek Kędzia

staszekDr Hab. Stanisław Kędzia. Pracownik naukowy Instytutu Geografii Polskiej Akademii Nauk, prowadzący badania głównie w górach wysokich, instruktor survivalu, szkolący cywilów oraz żołnierzy z zakresu sztuki przetrwania. Staszek jest praktykiem, eksperymentatorem, kopalnią wiedzy survivalowej. Od lat prowadzi warsztaty, ucząc technik survivalowych, przez jego ręce przewinęły się dziesiątki osób stawiających pierwsze lub kolejne kroki w obszarze survivalu. Ciągle stara się poszukiwać nowej wiedzy, weryfikować praktyczne zastosowanie technik survivalowych, które większość z nas zna jedynie z książek lub opowieści. Staszek poprowadzi dwa warsztaty – jak pewnie domyślają się Ci którzy pamiętają warsztaty Staszka z poprzednich lat – będą one dotyczyły metod rozpalania ognia. Pierwsza część będzie nosiła tytuł „Przegląd rozmaitych metod rozpalania ognia” i będzie dotyczyć całego przekroju różnorodnych technik, jednak z głównym naciskiem na te metody, które nie zdążył się zmieścić w zeszłorocznych warsztatach. Jest to część, która będzie najbardziej interesująca dla osób, które warsztatów Staszka nigdy nie widziały. Druga cześć to zupełna nowość i coś… chyba można zaryzykować takie stwierdzenie – nikt, nigdy na warsztatach ogniowych nie pokazywał. Cześć ta nosi tytuł „Ogień z rury – czyli typowe i nietypowe metody rozpalania ognia przy pomocy samochodu i jego wyposażenia”. Dla rozbudzenia apetytu, pojawią się na przykład metody takie jak: „świder” i „krzesiwo” samochodowe, czy „Świecowa zapalarka”.

Blog Staszka: http://mybushcraft.blogspot.com/


Prelekcja „Polarnicy oraz ludzkie reakcje w sytuacjach trudnych”
Dr Agnieszka Skorupa

Agnieszka Skorupa

Jak sądzicie – jak wielu psychologów zajmuje się psychologią „polarną”, bada polarników i ludzkie reakcje w sytuacjach ekstremalnych? Jak wielu z nich pracuje w Polsce? A z tej grupy jak wielu interesuje się survivalem? Zgadnijmy ilu z nich chętnie przyjedzie spotkać się z uczestnikami Konwentu na drugim końcu Polski? Jedna osoba na pewno 🙂

Dr Agnieszka Skorupa – pracownik naukowo-badawczy w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Zawodowo fascynuje się zachowaniem człowieka w sytuacjach skrajnych i ekstremalnych, co też uczyniła tematem swojej pracy doktorskiej. Ponad dekadę spędziła, podróżując po świecie, prowadząc młodzieżowe grupy survivalowe, szkoląc rozmaite grupy odbiorców z szeroko pojętych tematów psychologicznych, czy też trenując sztuki walki. Autorka wielu publikacji naukowych, oraz licznych wystąpień na konferencjach naukowych. Na Konwencie (PRZYSTĘPNYM JĘZYKIEM) opowie właśnie o swojej pracy z polarnikami, ale w szerszym właśnie kontekście – ludzkich reakcji w sytuacjach trudnych, mechanizmów, które sprawiają, że ktoś potrafi sobie poradzić… a inny nie. Będzie z całą pewnością bardzo ciekawie!

 


 

Kolejne informacje o prowadzących oraz tematyce warsztatów i prelekcji w najbliższych dniach!