Kamizelka taktyczna czy kuloodporna?

Kamizelki taktyczne (zobacz tutaj) bardzo często są mylone z kamizelkami kuloodpornymi. W rzeczywistości jednak są to dwa zupełnie różne przedmioty. Warto znać pomiędzy nimi różnicę, bo jest ona w tym wypadku kluczowa, by mądrze wybrać sprzęt do akcji. Czym więc różnią się od siebie wspomniane kamizelki?

Brak wkładów balistycznych


Kamizelki taktyczne nie mają chronić ich użytkowników, a jedynie służą do przenoszenia amunicji i podstawowego ekwipunku. Wbrew temu jednak, co może się wydawać, nie są one kuloodporne. Oczywiście do pewnego stopnia zwiększają one odporność ciała na uszkodzenia mechaniczne, ale nie są one skuteczne w starciu z wystrzelonym pociskiem. Jedynym wyjątkiem jeśli chodzi o kamizelki taktyczne są te z rodzaju Plate Carrier. Mają one kieszenie, w które można włożyć wkłady balistyczne np. ceramiczne lub z kevlaru. Takie kamizelki są bardzo ciężkie i przypominają mocny pancerz. Są dostępne z demobilu, choć zainteresowanie nimi nie jest zbyt duże. Z racji tego, że są one bardzo ciężkie i sztywne, więc używanie ich jest dość niekomfortowe.

Kamizelki kuloodporne z kieszeniami do przenoszenia amunicji


Dobrze jest też wiedzieć, że istnieją modele kamizelek kuloodpornych, które są wyposażone w kieszenie. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle z racji sporej grubości kamizelki i jej wagi, dostanie się do poszczególnych kieszeni, bywa dość trudne. W przypadku ciężkich kamizelek trzeba też pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram ładunku może przeszkadzać w poruszaniu się i w ewentualnym szybkim wycofaniu się.