Rodzaje butów taktycznych

Obuwie taktyczne różni się między sobą pod wieloma względami. Tak duża wszechstronność sprawia, że każdy może znaleźć buty odpowiednie do indywidualnych wymagań. Niektórzy szukają butów na weekendowe wypady za miasto, a inni chcą mieć w pełni profesjonalne obuwie do ćwiczeń o charakterze wojskowym.

Jaka długość cholewki?

Cholewka jest pierwszym elementem, który zwraca uwagę w obuwiu outdoorowym. Zazwyczaj buty mają długą cholewkę sięgającą do mniej więcej połowy łydki. Takie obuwie najbardziej kojarzy się z typowymi butami taktycznymi. Zwykle cholewka jest dodatkowo wzmocniona przy kostce, aby zapobiegać zwichnięciom i złamaniom. Krótsze cholewki stosowane są w butach turystycznych i do trekkingu w niższych partiach górskich. Buty z cholewką niską, która nie zakrywa kostki mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas prac niezwiązanych z militariami. Dlatego chętnie kupowane są przez osoby pracujące w różnego rodzaju warsztatach i na halach produkcyjnych.

Czy te same buty mogą być używane latem i zimą?

Buty taktyczne z hobby4men.com używane są przez cały rok. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału mogą być podzielone na obuwie letnie oraz zimowe. Typowe buty zimowe taktyczne mają dodatkową warstwę ocieplenia. Dzięki niej mogą być używane nawet podczas bardzo niskich temperatur, W obuwiu zimowym stosuje się membrany, które nie przepuszczają do środka wilgoci i jednocześnie odprowadzają na zewnątrz pot zgromadzony w środku buta. Ważną cechą butów zimowych jest gruba podeszwa wykończona głębokim bieżnikiem. Taka podeszwa zapobiega ślizganiu się butów na śniegu lub lodzie.
Obuwie przeznaczone na lato różni się przede wszystkim materiałem. Tkanina jest cieńsza oraz lżejsza i pozwala na swobodny dopływ powietrza. Jednak również w butach letnich stosowana jest membrana wodoodporna oraz gruba wyżłobiona podeszwa. Jest to konsekwencją przeznaczenia butów taktycznych, które przede wszystkim mają dobrze służyć i chronić stopę podczas długich marszów po różnych terenach.

Obuwie taktyczne dla kobiet i mężczyzn

Buty taktyczne produkowane są najczęściej w formie unisex. To znaczy, że nie ma rozróżnienia na modele damskie i męskie, a jeden wzór może być używany przez wszystkich. Wyznacznikiem podziału są rozmiary. Jeśli but jest produkowany do rozmiaru 41 można go uważać za damski. Natomiast obuwie wytwarzane w rozmiarach od 40 do 46 można traktować jako męskie. Bardzo często obuwie taktyczne posiada pełną rozmiarówkę i może być wybierany przez panie oraz przez panów. Taktyczne buty są również chętnie kupowane przez młodzież.