Okulary taktyczne – ważny element wyposażenia ASG

Dlaczego potrzebujemy ochrony oczu podczas ASG? 

Okulary taktyczne zapewniają niezbędną osłonę oczu podczas korzystania z rozrywki jaką jest ASG. W środowisku airsoftowym można usłyszeć mnóstwo najróżniejszych historii o tym, jak okulary ochroniły czyjś wzrok. Bardzo istotne jest zatem, aby wybrać odpowiedni, atestowany sprzęt, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo i ochronę.

W Polsce obowiązującą normą jest EN166. Oprócz okularów dostępne są również gogle taktyczne. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od naszych indywidualnych wymagań oraz tego, w czym czujemy się wygodniej i bardziej komfortowo.

Plastikowe kulki wystrzelone w oko z bliższej odległości mogą spowodować poważne uszczerbki zdrowotne, dlatego też warto temu zapobiec dbając o odpowiednie zabezpieczenie szczególnie w obrębie twarzy. Warto wybrać takie, które będą odpowiednio przylegać do twarzy – tak aby całkowicie pozbyć się ryzyka przedostania się kulki do gałki ocznej. Można dodatkowo wyposażyć się w opaskę utrzymującą je na głowie, co da nam gwarancję, że nie zsuną się one podczas rozgrywki. Niektóre modele posiadają także ochronę przed promieniowaniem UV.

Jakie okulary taktyczne wybrać?

Istnieje szeroka gama różnego rodzaju wariantów okularów taktycznych. Są takie, których oprawki obejmują całe szkła oraz takie, które przytrzymują szkła tylko od góry, sprawdź: www.taiwangun.com/pl/okulary-taktyczne. Wszelkie względy wizualne zależą od indywidualnych wymagań i preferencji użytkownika. Warto jednak brać pod uwagę istotny aspekt jakim są parametry sprzętu, czyli poszczególne oznaczenia literowe i liczbowe, znajdujące się na produkcie. 

Podstawowymi symbolami, których znaczenie należy rozpoznawać wybierając sprzęt do ochrony oczu to litery S, F, B, oraz A, a także dodatkowo T, która oznacza odpornośc na uszkodzenia w temperaturach ekstremalnych. W przypadku okularów stosuje się określenia S i F (gdzie F jest minimalną wymaganą wartością przy ASG). Gogle mogą mieć oznaczenia do B, a litera A zarezerwowana jest dla osłon twarzy