Celownik kolimatorowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Celownik kolimatorowy to rodzaj celownika optycznego stosowanego najczęściej w karabinach maszynowych oraz broni szturmowej. W kolimatorze zachodzi zjawisko kolimacji, a punkt celowniczy pojawia się jako czerwona lub zielona kropka, co znacznie ułatwia celowanie, pozwala na szybkie namierzenie celu i oddanie strzału. To rozwiązanie, które świetnie sprawdza się na polu walki i stosowane jest również w przypadku replik ASG.

Do czego stosuje się kolimator?

Kolimator znajdzie zastosowanie w broni ostrej, wiatrówkach oraz ASG. W przypadku celownika kolimatorowego nie ma potrzeby zgrywania muszki ze szczerbinką, co umożliwia szybką reakcję ora szybkie oddanie strzału. To z kolei daje czas na ocenę sytuacji oraz obserwowanie otoczenia obojgiem oczu, co stanowi duże ułatwienie bez względu na działania sportowe czy rekreacyjne z użyciem ASG.

Jaki kolimator wybrać?

Wybór celownika kolimatorowego nie powinien być skomplikowany, ponieważ większość modeli dostępnych w sklepie taiwan gun posiada standardową szynę RIS umożliwiającą szybki montaż. Tylko niektóre modele broni (np. M16) posiadają inny system montażu, dlatego niezbędny może się okazać adapter. Wielkość przyrządu również ma znaczenie. Jeśli posługujemy się bronią w wąskich pomieszczeniach lub przedzierając się przez zarośla, to kompaktowy kolimator powinien lepiej spełnić swoją funkcję niż duży przyrząd celowniczy. Chodzi tu o wygodę oraz swobodę użytkowania. Solidny szkielet i budowa to równie ważne elementy w przypadku wyboru kolimatora – warto wybrać właśnie takie, które będą właściwie wykonane. Istnieją również kolimatory zamknięte i otwarte. Te pierwsze lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach pogodowych, a z kolei kolimator otwarty jest zazwyczaj mniejszy i poręczniejszy. W zależności od preferencji i zastosowania możemy wybrać ten właściwy.

Zalety strzelania z celownikiem kolimatorowym

Kolimator pozwala na szybkie, precyzyjne namierzanie celu, redukuje zjawisko występowania paralaksy, a jednocześnie umożliwia szybką reakcję na polu walki. Znajduje szerokie zastosowanie w przypadku broni ostrej, ASG czy wiatrówek. Zapewnia szerokie pole obserwacji, ułatwia działania i stanowi nieocenione wsparcie przy namierzaniu celu.