Petardy hukowe – element zabawy plenerowej, na który lepiej uważać

Są takie niepozorne, a mogą narobić niezłego zamieszania. Petardy hukowe, bo o nich mowa należą do środków pirotechnicznych, które mogą nie tylko zapewnić dobrą i huczną zabawę w plenerze, ale i przy braku szczęścia urwać palce u ręki lub nogi.

Jak działają petardy hukowe?

Działanie petard hukowych opiera się przede wszystkim na tym, że zostaje doszczętnie rozerwany korpus petardy i to on powoduje tak ogromny huk i niewielki efekt świetlny. Petardy to przede wszystkim mini granaty i cała zabawa nimi polega na tym, że je bardziej słychać niż widać. Przynajmniej te klasyczne, bo te o większych gabarytach służą raczej jako rozbłyskowe fajerwerki.

Dlaczego są one takie niebezpieczne?

Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że mają krótki czas reakcji, w związku z tym nie można się zamyślać- odpalając je, bo gapiostwo może zakończyć się trwałym kalectwem lub dotkliwymi poparzeniami. Po drugie są one małe, toteż łatwo ulegają warunkom atmosferycznym i bardzo szybko mogą odbić się od innych obiektów, toteż trzeba uważnie patrzeć, gdzie się je rzuca. Przy braku rozwagi mogą do nas rychło powrócić i zrobić nam krzywdę.

Czego nie wolno robić z petardami hukowymi?

Na pewno nie powinno się:

• wkładać ich do buzi ani próbować ich przegryźć.
• odpalać ich w niewielkiej odległości od ludzi i zwierząt.
• nie wolno się nimi bezmyślnie bawić ani trzymać je blisko innych materiałów łatwopalnych.
• nie zaleca się w celu ich utylizacji wrzucać je do pieca ani innych palenisk.
• surowo zabrania się ich dystrybucji osobom nieletnim. Za to grożą poważne kary finansowe.