Lornetka – jaką wybrać?

Zakup dobrej lornetki jest dużym wyzwaniem. Na rynku dostępne są dziesiątki modeli, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także parametrami.

Decydując się na kupno lornetki trzeba brać pod uwagę kilka niezwykle ważnych czynników.

Parametry

Kupując w sklepie internetowym lornetkę trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej parametry. To one mają wpływ na to, jakie możliwości posiada lornetka.

Pierwszymi, a zarazem najważniejszymi parametrami są powiększenie i średnica obiektywu. Jeśli chodzi o powiększenie to informuje ono nas o tym, jak znacznie będziemy mogli powiększyć obraz. Jeśli zaś chodzi o średnicę obiektywu to ten parametr odpowiada za jasność podczas przybliżenia. Parametr ten jest określany w milimetrach. Im większa będzie wartość, tym obraz będzie jaśniejszy.

lornetka z dalmierzem

Kolejnym także ważnym parametrem jest pole widzenia. Ten parametr informuje nas jak szeroki obszar jesteśmy w stanie uchwycić za pomocą lornetki.

Możemy wyróżnić pole widzenia kątowe- wyrażone w stopniach kątowych oraz widzenie liniowe- wyrażone w metrach.

Rodzaj

Lornetki można podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Można wyróżnić lornetki turystyczne, które charakteryzują się uniwersalnością oraz kompaktowymi rozmiarami.

Dostępne są także lornetki przeznaczone dla osób zajmujących się ornitologią lub innymi czynnościami gdzie lornetka odgrywa kluczową rolę. Taka lornetka musi posiadać przede wszystkim bardzo dobre przybliżenie oraz dużą średnicę obiektywu.