Jaką wybrać długość ostrza?

Wybór odpowiedniego noża nie jest łatwym zadaniem. Aby dokonać właściwego wyboru konieczne jest określenie kilku parametrów użytkowych, takich jak rodzaj ostrza, typ noża itd.
Obok tych podstawowych aspektów niezwykle ważną, a bardzo często pomijaną cechą jest długość ostrza.

Jaka jest prawidłowa długość ostrza?

Wbrew obiegowej opinii polskie prawo w żaden sposób nie reguluje długości ostrzy, jakie mogą posiadać sprzedawane legalnie na rynku noże taktyczne.
Przy doborze długości ostrza warto jest wziąć pod uwagę sam typ noża jakim będziemy zainteresowani. Noże składane, które są znacznie poręczniejsze i wygodniejsze w przenoszeniu, mogą bez najmniejszych problemów posiadać ostrze o długości nawet do 10 cm. Przyjmuje się, że aby zapewnić danemu nożowi taktycznemu minimum wartości użytkowych, powinien on posiadać ostrze nie mniejsze niż 7 cm.
W przypadku noży o głowniach stałych, długość ostrza powinna być w pełni uzależniona od planowanego wykorzystywania danego noża. Przy czym zalecana jest rozwaga, nóż o ostrzu dłuższym niż 15 cm będzie zwyczajnie niewygodny w codziennym noszeniu go i może narażać użytkownika na zagrożenie ze strony nieodpowiedniego zamocowania.

A może coś większego?

Noże o długości przekraczającej 15 cm wykraczają już właściwie z zakresu zwykłych noży użytkowych, a stają się bardziej uniwersalnymi narzędziami, które w polowych warunkach mogą z powodzeniem pełnić role siekiery lub maczety.