Gazy pieprzowe w samoobronie

W obawie przed niespodziewanymi i niebezpiecznymi sytuacjami warto wyposażyć się w gaz pieprzowy. Środek ten jest popularnym i legalnym akcesorium obronnym. Swoje drażniące działanie zawdzięcza zawarciu w składzie wyciągów z roślin pieprzowych, najczęściej pod postacią kapsaicyny. Skutki użycia gazu pieprzowego nie są długotrwałe i nie powodują utraty zdrowia, jest to więc bezpieczny środek do samoobrony. Duży zasięg działania zapewnia dystans od przeciwnika i zwiększa szanse na ucieczkę w przypadku zagrożenia.  

Gaz pieprzowy – jaki wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać gaz pieprzowy, pomyśleć należy o sytuacjach, w jakich będziemy go używać. Kluczowe znaczenie ma wielkość pojemnika i sposób noszenia gazu. Te o małej pojemności łatwo schować, dzięki czemu zawsze możemy mieć je przy sobie. W chwilach zagrożenia i stresu każda sekunda jest ważna, dlatego gaz pieprzowy najlepiej schować do miejsca, z którego łatwo będzie go wyjąć, jak np. kieszeń kurtki. Znalezienie i wyjęcie gazu schowanego w plecaku zajmuje dużo więcej czasu, przez co nasze szanse na ucieczkę w niebezpiecznej sytuacji spadają. Skuteczność gazu pieprzowego zależy od zawartego stężenia kapsaicyny, oznaczonego jako OC, oraz od „ostrości” tej substancji, której wartość podaje się w SHU. Wyższe wartości tych składników zapewniają lepsze i dłuższe działanie gazu pieprzowego.

Wady i zalety różnych rodzajów gazu pieprzowego

Wybór odpowiedniego rodzaju gazu pieprzowego jest bardzo ważny. Jeśli zależy nam na szybkim rozpyleniu chmury gazu pieprzowego o dużej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie gaz pieprzowy z dyszą w formie stożka. Tego typu atomizer umożliwia porażenie drażniącą substancją kilku osób za jednym razem. Jednak przez swoją konsystencję łatwo poddaje się działaniu wiatru. Innym rodzajem jest dysza wyrzucająca gaz pieprzowy w formie strumienia lub żelu. Przy rozpylaniu tego rodzaju gazu konieczna jest precyzja i dokładne wycelowanie w twarz napastnika. Strumień ten ma jednak większy zasięg niż w przypadku strumienia stożkowego, nie jest też podatny na warunki pogodowe.