Prelegenci i prowadzący warsztaty

Przestawiamy prowadzących prelekcje i warsztaty na tegorocznym
Konwencie Survival & Outdoor 2016


Prowadzący prelekcje


„Jak poznaję świat – czyli moje podróże bez Orbisu”
Sławomir Makaruk
(Makaron)

Makaruk
Sławomir Makaruk

Podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw (m.in. programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat), instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. Organizator ponad 250 wypraw w niemal wszystkie zakątki świata.

Wielokrotny uczestnik rajdów Camel Trophy. Organizował logistykę ponad 100 odcinków i czuwał nad bezpieczeństwem ekipy telewizyjnej programu „Boso przez świat”, współtworzył wiele innych programów o tematyce podróży i sportów motoryzacyjnych/ekstremalnych.  Człowiek o wielu pasjach, obieżyświat i zdobywca kilku rekordów Polski w dziedzinie nurkowania jaskiniowego. Więcej o podróżach, pasjach i dokonaniach Pana Sławka, można dowiedzieć się z poświęconej mu strony Wikipedii (link), z której i my zaczerpnęliśmy spory fragment opisu.

Zdjęcie pochodzi z blogu Pana Sławka „Polowania z Makaronem”: http://slawomirmakaruk.natemat.pl


„Jak zdobywać najwyższe szczyty – czyli o turystyce wysokogórskiej”
Aleksandra Dzik

OlaDzik2
Ola Dzik

Alpinistka młodego pokolenia, przewodniczka górska. Prowadzi firmę turystyczną BluEmu, organizującą wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia, dotyczące aktywności górskiej oraz podróży.

Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

O wyprawach i projektach Oli można dowiedzieć się więcej tu:
http://bluemu.com.pl/


„Pod ciemną skórą Filipin”
Tomasz Owsiany

TomaszOwsianyMedium
Tomasz Owsiany

Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Związany z miesięcznikiem „Poznaj Świat”. Autor książki „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” wydanej w serii Biblioteka Poznaj Świat.

Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii Podróże. W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz odwiedził sześć plemion i wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. I między innymi o tym nam opowie.

Więcej o Tomku i jego podróżach można dowiedzieć się tu:
https://www.facebook.com/towsianyautor


„Azja oczami jednorękiego bandyty”
Jasiek Mela

JanMela
Jan Mela

Jasiek Mela – prezes fundacji „Poza horyzonty”, zdobywca obu biegunów, podróżnik, od lat aktywnie działający na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych, opowie o wyprawie do Kambodży, Laosu, Wietnamu, Birmy, Tajlandii, Malezji i Singapuru. Fundacja Jaśka, poza niesieniem pomocy  wsparcia, od lat organizuje przedsięwzięcia udowadniające, że osoby niepełnosprawne potrafią i mogą być aktywne turystycznie i sportowo.


„Amazonia piekielne piękno”
Rafał Kośnik

RafałKośnik
Rafał Kośnik

Podtytuł prelekcji Pana Rafała to „Jak przepłynąć samotnie 8 tyś. kilometrów dzikiej selwy, nie mając o tym pojęcia”. Rafał to podróżnik mieszkający w Starogardzie Gdańskim, mąż i ojciec dwójki dzieciaków. Często stara się, aby jego wyprawy były wyzwaniem geograficznym – zwiedził Australię, Indonezję, Tajlandię, Kambodżę, Laos, Wietnam, Peru, Brazylię, Boliwię i Wenezuelę. Ma na koncie między innymi dwie ekspedycje pod patronatem Nationale Geographic Traveler do Amazonii. W 2010 roku częściowo spływając Amazonką, pokonał kajakiem samotnie ponad 1100 km lasu deszczowego. W 2013 roku trasą przez Boliwię, Brazylię, Kolumbię i Wenezuelę – pokonał blisko 6000 km najbardziej niedostępnych regionów Amazonii. Laureat nagrody Statuetki im. Tonnego Halika przyznawanej przez Bydgoskie Festiwal „Podróżnicy”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Kolosy.


„Droga na wschód – 21 tys. km po bezdrożach Azji” 
Piotr Kulczyna

PiotrKulczyna
Piotr Kulczyna

Za opis postaci Pana Piotra niech posłuży opis jego książki właśnie o tytule „Droga na wschód” – „To autentyczna relacja Piotra Kulczyny – ojca, który wraz z synem, Pawłem, wybrał się na swoisty podbój dalekiej Syberii i Mongolii, by w drodze powrotnej do Polski przemierzyć jeszcze wielokulturowy region Kaukazu. Ponad 21 tys. kilometrów przemierzonych w 6 tygodni 30-letnią terenową toyotą (…)” (Źródło – Księgarniapwn.pl) 

Jednak książka i podróże chyba najstarszą Toyotą w Polsce to tylko jedno z wielu zamiłowań Pana Piotra – jest pasjonatem jazdy konnej i rekonstrukcji historycznej, organizatorem dorocznego biegu terenowego „Kawaleryjka”, który nieprzerwanie od 2008 roku organizuje w Leśniczówce Smolnica. organizator i gospodarz wielu innych ciekawych wydarzeń zwianych z końmi, off-roadem, historią. Człowiek pełne pasji i kopalnia anegdot.

Więcej o pasjach Pana Piotra można dowiedzieć się tu:
http://kulczyna-team.lesniczowka-smolnica.pl/


„Samotny trawers dżungli afrykańskiej”
Dominik Szmajda

Dominik Szmajda

Aktywność podróżniczą rozpoczął w 1998 roku, gdy wraz z kolegą pojechał drogą lądową do Indii śladem kultowej książki Ediego Pyrka. Ale kilka lat później przeczytał książkę Kazimierza Nowaka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, która okazała się wielką inspiracją dla kolejnych wypraw. Na swoim koncie wyprawowym posiada: Samotna 4-miesięczna podróż rowerem przez Afrykę Zachodnią 2008/9, 2 miesiące rowerem przez Libię w ramach „Afryka Nowaka” 2009/10, miesiąc rowerem przez Czad w ramach Afryka Nowaka 2011, miesiąc samotnie rowerem po Uralu Polarnym 2012, spływ rzeką Dja w Kamerunie 2013, pieszo przez równikowe Kongo (DRK) 2015, Samotny trawers dżungli – Republika Konga/Gabon 2016

Podczas wypraw robi zdjęcia i kręci filmy, czego owocem są liczne nagrody na festiwalach podróżniczych. Na co dzień Dominik jest współwłaścicielem Wydawnictwa Sorus, wydającego książki podróżnicze oraz prezesem Fundacji im. Kazimierza Nowaka.


„Argentyna śladami Halika”
Łukasz Tulej

ŁukaszTulej
Łukasz Tulej

Pasjonat natury i sztuki przetrwania. Podczas swoich podróży przemierzył m.in. rowerem pustynie Jordanii i konno góry Mongolii. Jest zwolennikiem nauki przez doświadczenie jako najskuteczniejszego sposobu przyswajania wiedzy. Podróżuje, badając różne strefy klimatyczne w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak zaadaptować się do panujących warunków, nie posiadając przy tym żadnego sprzętu i wyposażenia. Praktyk i ekspert – komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, Polsat, TVN. Częsty gość programów radiowych. Instruktor surwiwalu (PAS), płetwonurek (CMAS), absolwent szkoleń ratownictwa w warunkach ekstremalnych (OFA), członek Warszawskiego Klubu Field Target (WKFT) oraz Stowarzyszenia Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego (PFTA), instruktor sportowy (UE) – samoobrony i sportów walki (PAS).

Więcej o Działalności Łukasza można dowiedzieć się tu:
http://zielonastrona.net/


„Wyprawy Universal Survival”
Jakub Dorosz 

JakubDorosz
Jakub Dorosz

Założyciel oraz instruktor szkoły przetrwania UNIVERSAL SURVIVAL. Autor Kursu Przetrwania oraz Kursu Przetrwania w Mieście prowadzonych w ramach w/w szkoły.

Współorganizator i uczestnik wypraw: – „Ural Polarny – Syberia 2013”, – „Syberia – Ałtaj 2014”, – „Pustynia Kyzył-Kum 2015” – „Laponia 2016” Autor e-booków stanowiących podsumowanie wypraw zagranicznych oraz e-booka „Plan Początkującego Preppersa”. Autor i realizator programów dla młodzieży bazujących na konwencji szkoły przetrwania, w tym wyspecjalizowanych programów profilaktycznych i resocjalizacyjnych. Prezes Stowarzyszenia Profilaktyków, Streetworkerów i Animatorów „Wachlarz”. Dowódca Jednostki Strzeleckiej 4016 w stopniu st. sierż. Związku Strzeleckiego. Członek założyciel Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Więcej o działalności Kuby można dowiedzieć się tu: https://universalsurvival.pl/
UniversalSurvival


„Niskie temperatury i komfortowy sen (Puch sztuczny i naturalny)”
Wojciech Kłapcia

WojciechKlapcia
Wojciech Kłapcia


Ekspert do spraw technologii w branży outdoor. Związany z branżą od kilkunastu lat. Prowadzi komercyjne szkolenia związane z tematami technologii i produkcji sprzętu i odzieży turystycznej i sportowej. Prowadził wykłady na Uniwersytecie w Libercu (Republika Czeska), dla stowarzyszenia Polish Outdoor Group, czasopisma „4outdoor” oraz dla organizacji turystycznych i harcerskich. Jego artykuły publikowane są na łamach portalu i magazynu 4outdoor Biznes, Magazynu Górskiego oraz w branżowych materiałach wewnętrznych. W młodości harcerz działający w outdoorowym środowisku, biegacz (maratony górskie, w tym bieg dookoła doliny Wisły 77km). Na początku lat 90. część swojego ekwipunku tworzył samodzielnie. Współpracował z Cieszyńskim Zamkiem, był kuratorem wystawy Extreme Design Galery. Projektowane przez niego produkty są nominowane wyróżniane i nagradzane za design oraz rozwiązania technologiczne. Współpracuje w zakresie projektowania oraz rozwoju technologicznego produktu z markami: Crux, Lightwave, Ortovox, Yeti, Pajak. Zajmuje się także doradztwem technologicznym.

W wolnym czasie uprawia turystkę F&L, choć nie stroni też od kajaka, rowera, skałek czy snowboardu, a i Alpy nie są mu obce (najwyższym zdobytym przez niego szczytem jest Mount Blanc).


„Traperski spływ przez tajgę rzeką Ounasjoki”
Artur Kordian
arturkordian
Agnieszka Ania i Artur niedawno wrócili z wyprawy do Laponii gdzie przepłynęli 300 km przez tajgę w Finlandii, za kołem polarnym, gdzie dzień trwa 24 godziny. Walcząc z bystrzami i komarami, aż do siedziby Mikołaja. Na naszym konwencie opowiedzą swoje przygody i podzielą się informacjami jak taką wyprawę zorganizować.

Prowadzący warsztaty


Techniki rozpalania ognia” oraz mini warsztaty „Profesjonalne ostrzenie noży
Stanisław Kędzia

Staszek Kędzia
Staszek Kędzia

Pracownik naukowy Instytutu Geografii Polskiej Akademii Nauk w stopniu doktora, prowadzący badania głównie w górach wysokich, instruktor survivalu, szkolący cywilów oraz żołnierzy z zakresu sztuki przetrwania. Staszek jest praktykiem, eksperymentatorem, kopalnią wiedzy survivalowej. Od lat prowadzi warsztaty, ucząc technik survivalowych, przez jego ręce przewinęły się dziesiątki osób stawiających pierwsze lub kolejne kroki w obszarze survivalu. Ciągle stara się poszukiwać nowej wiedzy, weryfikować praktyczne zastosowanie technik survivalowych, które większość z nas zna jedynie z książek lub opowieści. Staszek jest miłośnikiem górskich wędrówek i wspaniałym kompanem podróży. Czasami ma się wrażenie, że zna w polskich górach każdy kamień.

Blog Staszka: http://mybushcraft.blogspot.com/

 


„Liny i węzły – triki i patenty przydatne w turystyce”
Remigiusz Romaniuk

rr_01
Remigiusz Romaniuk

Remigiusz to nasz wieloletni kolega, notoryczny uczestnik Konwentów, sam o sobie pisze tak: „Gdy miałem kilkanaście lat zainteresowałem się ruchem skautowym i od ’98 przez kolejnych osiem lat organizowaliśmy obozy pod namiotami dla dzieci i młodzieży.
W międzyczasie dokształcałem się z pierwszej pomocy przedmedycznej, wiedzy dotyczącej bytowania w przyrodzie oraz radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Zacząłem współpracę ze stowarzyszeniem Royal Rangers Polska, które dąży do propagowania metody skautowej w Polsce. Przeszedłem szkolenie na Instruktora Turystyki Kwalifikowanej o specjalności Survival i Bushcraft oraz dołączyłem do Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Aktualnie jako warszawska grupa instruktorów surwiwalu – razem uczymy, promujemy, prowadzimy szkolenia i warsztaty, i wspieramy wzajemne działania.

Więcej o Działalności Remigiusza można dowiedzieć się tu:
http://zielonastrona.net/


Gra Terenowa „Skalne Tajemnice”
Tomasz Deroń

TomaszDeroń
Tomasz Deroń

Tomek zaprasza w piątkowe popołudnie na 3-godzinną wyprawę po okolicy, w trakcie której będzie można posłuchać opowieści przewodnika, poznać ciekawe miejsca. Dodatkowo wszyscy zainteresowani pracą lub chcący samemu zostać przewodnikiem, będą mogli poznać tajniki pracy przewodników, których Tomek uczy na swoich kursach. Dla pozostałych uczestników, którzy nie będą mogli uczestniczyć w piątkowej wyprawie – Tomasz przygotuje grę terenową „Skalne tajemnice” do samodzielnego rozegrania w sobotę lub niedzielę. Tomasz to przewodnik górski sudecki kl. III, licencjonowany pilot wycieczek, instruktor survivalu, trener i coach. Na co dzień prezes Stowarzyszenia Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, kierownik i instruktor dla kandydatów na przewodników górskich. Specjalizuje się w turystyce aktywnej. Samodzielnie organizuję i prowadzi wycieczki, imprezy sportowe i integracyjne, oraz gry terenowe.
Z racji pochodzenia i zamieszkania bliskie są mu Góry Świętokrzyskie i cały Dolny Śląsk. Zawodowo przez kilka lat związany z terenem tzw. Jury Krakowsko-Częstochowskiej Specjalizuje się w turystyce aktywnej osób niepełnosprawnych w ramach projektu www.razemnaszczyty.pl


„Schronienia w sytuacjach kryzysowych”
Jakub Dorosz

O Jakubie pisaliśmy wyżej. Nie będziemy się powtarzać 🙂


„Polowe warsztaty kowalstwa”
Adam „Blacku” Heppner

adamheppner Warsztaty i pokaz kucia w terenie – poprowadzi knifemaker Adam „Blacku” Heppner. Będzie można zobaczyć jak powstaje prosty nóż, krzesiwo kowalskie i samemu spróbować swoich sił.